Bitcoin i złoto wyglądają na bardziej spokrewnione niż kiedykolwiek.

Ostatnio Bitcoin Up zanurkował za około 600 dolarów, mimo że był na skraju przekroczenia progu 12 tysięcy dolarów.

Bitcoin nurkuje, a Gold robi to samo
Jeszcze w poniedziałek cyfrowa waluta numer jeden na świecie pod względem pułapu rynkowego handlowała za ponad 11 900 dolarów, co oznacza, że od przełamania obecnego oporu i pójścia jeszcze dalej w górę drabiny finansowej dzieliło ją zaledwie kilka dolarów. Niestety, nie miało to mieć miejsca, ponieważ aktywa ostatecznie wróciły do poziomu 11 300 dolarów zaledwie 24 godziny później.

Bitcoin spędził wiele z wtorkowych transakcji w tym zakresie, choć teraz strzelił do około 11.500 dolarów. Chociaż nie jest to miejsce, w którym stał w poniedziałek, waluta jest nadal o 200 dolarów wyższa niż jego poprzednia pozycja.

Ruchy bitcoinów nagle nabierają sensu, gdy patrzy się na złoto. Metal szlachetny – będący przedmiotem obsesji każdego bogatego człowieka od lat pięćdziesiątych XIX wieku – od późnego czasu osiągnął najwyższy poziom i był na skraju uderzenia w pozycję 2.100 dolarów. Było to znacznie powyżej 2000 dolarów za uncję i w czasie rozprzestrzeniania się pandemii koronaawirusów pojawiło się zapotrzebowanie na większe i lepsze rzeczy.

Jednakże, aktywa nagle zmieniły się i uciekły z powrotem na niedźwiedzie terytorium, spadając poniżej linii 1900 dolarów i handlu z powrotem w miejscu, w którym był na początku lipca, zaznaczając jego największy jednodniowy spadek od około siedmiu lat. Dziś jednak, metal wzrósł z powrotem powyżej pozycji 1900 dolarów, co oznacza, że składnik aktywów jest na dobrej drodze do odzyskania.

Craig Erlam – starszy analityk rynkowy w OANDA Europe – wyjaśnił przyczyny dziwnego i nieregularnego zachowania złota od późnego czasu, stwierdzając:

Wzrost rentowności w USA dostarczył cios młotem kowalskim na rynki metali szlachetnych we wtorek, przy czym złoto spadło o pięć procent, a srebro zajęło potężne 15 procent trafienia. Rajd w lecie przyszedł jako USA prawdziwe plony poszły w dół i nadal spadają, więc nagły skok w ciągu ostatnich kilku dni wywołał pośpiech do wyjść w tym, co stało się niezwykle przepełnione handlu.

Co więcej, nie wspomina się tu o tym, że Bitcoin nagle zaczyna naśladować aurę złota. Innymi słowy, metal szlachetny jest powszechnie uważany za system przechowywania bogactwa i “bezpieczną przystań”, a bitcoin zaczyna nabierać podobnego kształtu w oczach wielu ludzi.

Podążając swoimi śladami
Dlatego też ma sens, że bitcoin – który został szeroko skorelowany z zapasami – zaczyna teraz zupełnie nową fazę korelacji ze złotem. Kiedy metal szlachetny idzie w górę, Bitcoin wydaje się podążać za nim, a kiedy aktywa spadają, waluta cyfrowa nie jest daleko w tyle.

Odkąd w połowie marca pojawił się koronaawirus, Bitcoin zyskał coraz większą renomę, a ludzie zaczynają postrzegać go jako potencjalne narzędzie, które może zabezpieczyć bogactwo przed inflacją i innymi trudnymi warunkami gospodarczymi.