Stablecoins „Pose Serious Risks“ to Financial Security, ECB’s Lagarde Says

Stabilne monety mogłyby „zagrozić bezpieczeństwu finansowemu“, gdyby zostały powszechnie przyjęte, powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w artykule opublikowanym w poniedziałek w magazynie L’ENA hors les murs.

W artykule tym Lagarde opowiada się za cyfrowym euro, rzucając jednocześnie cień na potencjalnych rywali, takich jak Bitcoin Up kryptokursy i stabilne monety – cyfrowe aktywa, których wartości są powiązane z walutami stałymi.

Lagarde powiedział, że główne ryzyko związane z walutami kryptokurczliwymi jest cechą, którą zwolennicy kryptoideł uważają za zaletę, a mianowicie, że kryptoidy opierają się wyłącznie na technologii i że nie ma identyfikowalnego emitenta lub roszczenia. W rezultacie, Lagarde powiedział, że waluty kryptońskie cierpią na brak płynności, stabilności i zaufania, a zatem „nie spełniają wszystkich funkcji pieniądza“.
Subskrybuj Blockchain Bites, nasze codzienne aktualizacje z najnowszymi historiami.
Zapisując się, będziesz otrzymywać e-maile o produktach CoinDesk i zgadzasz się na nasze warunki i politykę prywatności.

Zauważając, że stabilne monety próbują naprawić te problemy i mogą być motorem innowacji w płatnościach, „stanowią one poważne ryzyko“ – powiedział Lagarde.

„Wykorzystanie stabilcoins jako magazynu wartości może spowodować duże przesunięcie depozytów bankowych do stabilcoins, co może mieć wpływ na działalność banków i transmisję polityki pieniężnej“ – dodał szef EBC.

Lagarde powiedział również, że jeśli emitent stabilcoinów nie może zagwarantować stałej wartości lub nie jest postrzegany jako zdolny do absorpcji strat, może to spowodować run.

Przeczytaj więcej: W styczniu 2021 roku Libra planuje wprowadzenie na rynek stabilizowanych monet w dolarach

Lagarde powiedział, że „szczególnie te wspierane przez globalne firmy technologiczne (…) mogą również stanowić zagrożenie dla konkurencyjności i technologicznej autonomii w Europie“. Libra została po raz pierwszy ogłoszona na Facebooku w czerwcu 2019 r., a obecnie ma zostać uruchomiona w styczniu 2021 r. w ograniczonym zakresie, jak wynika z niedawnego raportu „Financial Times“.

„Ich dominująca pozycja może zaszkodzić konkurencji i wyborom konsumentów oraz wzbudzić obawy dotyczące prywatności danych i niewłaściwego wykorzystania danych osobowych“ – powiedział Lagarde o stabilnych monetach wspieranych przez Big Tech.

Von admin