Stablecoins “Pose Serious Risks” to Financial Security

Stablecoins “Pose Serious Risks” to Financial Security, ECB’s Lagarde Says

Stabilne monety mogłyby “zagrozić bezpieczeństwu finansowemu”, gdyby zostały powszechnie przyjęte, powiedziała prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w artykule opublikowanym w poniedziałek w magazynie L’ENA hors les murs.

W artykule tym Lagarde opowiada się za cyfrowym euro, rzucając jednocześnie cień na potencjalnych rywali, takich jak Bitcoin Up kryptokursy i stabilne monety – cyfrowe aktywa, których wartości są powiązane z walutami stałymi.

Lagarde powiedział, że główne ryzyko związane z walutami kryptokurczliwymi jest cechą, którą zwolennicy kryptoideł uważają za zaletę, a mianowicie, że kryptoidy opierają się wyłącznie na technologii i że nie ma identyfikowalnego emitenta lub roszczenia. W rezultacie, Lagarde powiedział, że waluty kryptońskie cierpią na brak płynności, stabilności i zaufania, a zatem “nie spełniają wszystkich funkcji pieniądza”.
Subskrybuj Blockchain Bites, nasze codzienne aktualizacje z najnowszymi historiami.
Zapisując się, będziesz otrzymywać e-maile o produktach CoinDesk i zgadzasz się na nasze warunki i politykę prywatności.

Zauważając, że stabilne monety próbują naprawić te problemy i mogą być motorem innowacji w płatnościach, “stanowią one poważne ryzyko” – powiedział Lagarde.

“Wykorzystanie stabilcoins jako magazynu wartości może spowodować duże przesunięcie depozytów bankowych do stabilcoins, co może mieć wpływ na działalność banków i transmisję polityki pieniężnej” – dodał szef EBC.

Lagarde powiedział również, że jeśli emitent stabilcoinów nie może zagwarantować stałej wartości lub nie jest postrzegany jako zdolny do absorpcji strat, może to spowodować run.

Przeczytaj więcej: W styczniu 2021 roku Libra planuje wprowadzenie na rynek stabilizowanych monet w dolarach

Lagarde powiedział, że “szczególnie te wspierane przez globalne firmy technologiczne (…) mogą również stanowić zagrożenie dla konkurencyjności i technologicznej autonomii w Europie”. Libra została po raz pierwszy ogłoszona na Facebooku w czerwcu 2019 r., a obecnie ma zostać uruchomiona w styczniu 2021 r. w ograniczonym zakresie, jak wynika z niedawnego raportu “Financial Times”.

“Ich dominująca pozycja może zaszkodzić konkurencji i wyborom konsumentów oraz wzbudzić obawy dotyczące prywatności danych i niewłaściwego wykorzystania danych osobowych” – powiedział Lagarde o stabilnych monetach wspieranych przez Big Tech.